WOLNOŚĆ. GODNOŚĆ. NIEPODLEGŁOŚĆ.

7 listopada 2020 w Szkole Polskiej przy Ambasadzie RP w Pretorii odbyło się spotkanie w ramach projektu MEN Wolność. Godność. Niepodległość. Na spotkaniu obecny był attache’ obrony w Pretorii pan pułkownik Dariusz Siekiera z małżonką Zofią, pani konsul Klara Dąbrowska oraz rodzice uczniów.

Uczniowie klas 4-8 przygotowali i przedstawili zebranym informacje związane z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 r., które zostały zamieszczone w specjalnie przygotowanej na tę okazję broszurce “100 lecie Bitwy Warszawskiej”. Omówili sylwetki kilku bohaterów tej bitwy, m.in. marszałka Józefa Piłsudsiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Józefa Hallera, księdza Ignacego Skorupki.

Pan pułkownik omówił znaczenie tej bitwy i jej wpływ na losy Polski i świata. W czasie dyskusji uczniowie dowiedzieli się, jakie rodzaje sił zbrojnych są w Polsce, jakie mundury noszą żołnierze oraz w jaki sposób rozpoznajemy stopnie wojskowe.

Uczniowie otrzymali na pamiątkę broszurki oraz upominki za swoje zaangażowanie, a od pana pułkownika słodkie niespodzianki.

Uczniowie wystąpili w specjalnie zamówionych na tę okazję koszulkach z napisem szkoły.

Spotkanie przygotowała i prowadziła pani Lidia Moń, kierownik Szkoły.