“Magiczna podróż- Piękna nasza Polska cała” – spektakl edukacyjny dla dzieci – transmisja online.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca “Mazowsze” zaprasza na spektakl edukacyjny “Magiczna podróż- Piękna nasza Polska cała”.

Mając na względzie walory edukacyjne spektaklu oraz wynikający z pandemii ograniczony dostęp dzieci i młodzieży do oferty kulturalnej Dyrektor Zespołu Jacek Boniecki podjął decyzję o organizacji specjalnych transmisji online. Transmisje te odbywają się w formule zamkniętej. Udział w nich jest bezpłatny.

Pokaz będzie miał formę internetowej transmisji na żywo ze sceny Zespołu w dniu 28 marca o godzinie 16:00. W celu wzięcia udziału w spektaklu prosimy o przesłanie e-maila do kierownika szkoły (pretoria@orpeg.pl) do dnia 26.03.2021.

Magiczny świat współczesnego teatru zaprasza najmłodszych widzów w niezwykłą podróż!

Trójka głównych bohaterów tej fabularnej opowieści: mała dziewczynka Agnieszka, jej starszy brat Tomek oraz tajemniczy konserwator starych ludowych instrumentów muzycznych – Pan Kajetan zabierają publiczność w pełną niespodzianek i zaskakujących przygód wędrówkę. Wraz z nimi poznajemy niezwykłe rzemiosło ludowe (m. in. wycinanki kurpiowskie – leluje, misternie zdobione wysokie palmy wielkanocne, ręcznie malowaną wilamowicką skrzynię posagową), charakterystyczne tańce, stroje, instrumenty ludowe (takie, jak burczybas, diabelskie skrzypce, weselny kozioł wielkopolski), zwyczaje i tradycje. Widzowie odwiedzają osiem barwnych i fascynujących miejsc: Mazowsze (Wilanów), Kurpie, Kaszuby, Wielkopolskę (Szamotuły), Śląsk (Wilamowice i Rozbark), Spisz (Jurgów) oraz Lubelszczyznę (Krzczonów). Ten poznawany barwny świat fascynuje i jednocześnie uczy szacunku dla polskiej tradycji kultury ludowej. Każdy z odwiedzanych regionów zilustrowany jest przez efektowne tańce regionalne, a prezentowane przez tancerzy kostiumy są prawdziwymi arcydziełami sztuki ludowej.

Poszczególne sceny spektaklu łączone są animacją komputerową, prezentującą z bliska charakterystyczne stroje regionalne wraz z ich haftami i zdobieniami. Animacjom towarzyszą też, w charakterze przewodnika, tematy muzyczne zaczerpnięte z twórczości ludowej odwiedzanych regionów. Wykonawcami tej niecodziennej formy teatralnej jest Balet i Orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz aktorzy.

“MAZOWSZE” – perła w koronie Rzeczypospolitej – Jerzy Waldorff